Początek roku to okres wzmożonej aktywności w sprawach podatkowych. Standardowo każdy obywatel musi zrealizować rozliczenie roczne swoich dochodów. W razie niedopłaty uregulować należny Urządowi Skarbowemu podatek. Zaś w przypadku nadpłaty otrzymać zwrot. Należy pamiętać, aby wszystkie formalności zrealizować w terminie.
Rozliczenie roczne większości podatników
Zdecydowana większość obywateli – podatników swoje zeznania roczne będzie składać w lutym lub na początku marca. Termin ten wynika z decyzji Urzędu Skarbowego względem firm przesyłających rozliczenie PIT 11 swoim pracownikom. Mają oni na to czas do końca lutego co automatycznie powoduje przesunięcie indywidualnych rozliczeń na ten okres lub właśnie początek marca. W tym samym czasie również indywidualne rozliczenia przygotuje Urząd Skarbowy. System wykona automatyczne rozliczenie roczne wszystkim, którzy pracują na etacie i nie uzyskują innych źródeł dochodów. Jak pokazują statystyki jest to zdecydowana większość osób.
Przeczytaj także:
Jak rozliczyć swoje dochody?
Większość z nas nie musi nic robić. Tak jak wspomnieliśmy Urząd Skarbowy rozliczy się za nas. My zaś w razie potrzeby możemy podejrzeć swoje rozliczenie roczne na portalu podatki.gov.pl i sprawdzić jego poprawność. W razie niezgodności zareagować. Nie jest to jednak niezbędne. Więcej pracy będą miały natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także zatrudnieni w kilku miejscach. Otrzymywanie dochodów z kilku źródeł nakłada na nas dodatkowy obowiązek podatkowy i konieczność złożenia innych formularzy np. PIT 24. W większości przypadków mamy na to czas do końca kwietnia. Wyjątkiem są jedynie zeznania osób prowadzących własne firmy. Wtedy to w zależności od wybranej formy opodatkowania zazwyczaj obowiązują zdecydowanie krótsze terminy na rozliczenie roczne. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziemy na portalu podatki.gov.pl.
Wykonując swoje rozliczenie należy również pamiętać o możliwościach odliczeń od początku. Można skorzystać z najbardziej popularnej ulgi na dziecko czy też termomodernizacyjnej. Pozwolą one na otrzymanie nawet kilku tysięcy złotych w zależności od ilości posiadanych dzieci lub kwoty wykonanej inwestycji. Przykładem takiej inwestycji jest, chociażby instalacja pompy ciepła lub wykonanie ocieplenia domu.