Okres letni to przede wszystkim czas odpoczynku i zabawy dla pracowników. Dla pracodawców i zespołów HR to przeliczeń i weryfikacji urlopów pracowniczych. Szczególnie jeżeli chodzi o długi urlop pracownika. Przepisy kodeksu pracy w tym zakresie zmieniły się nie tak dawno.
Co to znaczy długi urlop pracownika?
Pod pojęciem długi urlop pracownika kryje się przepis określający ciągłość dni wolnych od pracy. Dokładniej art. 162 Kodeksu pracy, który mówi, że: „Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.” Jego zapis jest niejednoznaczny a interpretacja zależna od wytycznych odpowiednich organów.
Przed covidowa interpretacja Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) jednoznacznie wskazywała na konieczność nieprzerwanej 14-dniowej absencji pracownika z powodu urlopu. Rzeczywistość zmieniła się jednak w 2021 roku gdy głównie z powodu COVID – 19 PIP zmieniła swoje oficjalne stanowisko i od tej pory:
„Udzielenie pracownikowi urlopu w częściach krótszych niż 14 dni kalendarzowych nie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, pracodawcy nie grożą kary za takie działanie.” Długi urlop pracownika nie jest więc konieczny.
Zobacz również:
Interpretacja dla pracownika
Wspomniana powyżej interpretacja PIPu to rozstrzygnięcie korzystne również dla pracownika. Od tej pory może w pełni samodzielnie decydować o swoim urlopie bez narzucania mu czegokolwiek. Czas pokazał, że wyrażona interpretacja sprawdziła się w stu procentach. Obecnie żyjemy bowiem w czasach po covidowych a przepisy regulujące długi urlop pracownika w tym nie zostały zmienione i również nie zanosi się na to. Czy wobec tego możemy spodziewać się kolejnych nowelizacji Kodeksu pracy? Trudno powiedzieć. Wiele bowiem zależy od większości sejmowej. Chęci zmian tuż przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi jak również współpracy na linii rząd – prezeydent. Ciężko jest bowiem wprowadzić przepisy wykonawcze bez podpisu prezydenta RP. Musimy zatem bacznie obserwować bieg zdarzeń.